neden eduScrum 

eduScrum ne anlama geliyor ?

eduScrum nedir?
 

Aranızda daha önce “Scrum” kelimesini duyan var mı ?

Kısaca bahsedecek olursak Scrum, Rugby’de oyunun yeniden başlatılması ve oyuncuların kafalarını birbirine sıkıca sarmasını ve topa sahip olmaya çalışmasını sağlayan bir yöntem.

Rugby birliği veya rugby liginde olup olmamasına bağlı olarak, bu hata, yanlışlıkla ihlalden sonra veya top oyun dışı kaldığında kullanılmakta. 2000 li yılların başında alanında uzman yazılımcılar tarafından “Çevik” Proje Yönetim metodu olarak ortaya çıkan Agile metodunun bir parçası olan Scrum’ ın eğitime uyarlanmasıyla da “eduScrum” yöntemi karşımıza çıkıyor.

Öğrencilerin 21.yy becerilerine yönelik olan problem çözme, verimli grup çalışması, liderlik gelişimi, öz değerlendirme becerilerini geliştirmeyi amaçlayan bu metod, bu maddeleri geliştirirken, akademik başarıyı %20 oranında arttırmakta.


eduScrum sizi kanatlandırır !

Biz eğitimciler için “ne”  sorusu kadar “neden” sorusuna verdiğimiz cevap da bizim için önemlidir. eduScrum’ a göre siz bilgiyi aldığınızda “neden” sorusuna cevap veremediğiniz sürece uçamazsınız. eduScrum aktif işbirliğine dayalı bir eğitim süreci olup bireysel liderlik mekanizmasını geliştirirken öğrencilerin ödev ve projelerini belirli bir düzen içinde yapmalarına olanak sağlamakta.

 

Görev tanımı konusuna gelince ise, oldukça basit ve uygulanabilir bir tablo karşımıza çıkmakta. Her derse yönelik yapacakları calışmaları kendileri belirleyen, planlayan ve gelişimlerini takip eden ve “nasıl” sorusunu soran öğrencilerin arkasında, yapılacak projeleri belirleyen, onlara mentorluk yapan ve “ne” sorusunu ana konu olarak sunan öğretmen bulunmakta. Muhteşem bir ilişki !

Faydalarına gelince; eduScrum ile öğrenciler kendi kişisel öğrenme süreçlerinin kontrolünü sağlarlar ve bu da onların içsel bir motivasyona sahip olmalarını, aynı zamanda eğlenmelerini, kişisel gelişimlerini sağamalarını ve daha iyi sonuçlar elde etmelerine olanak sağlar.  

 

Peki bu nasıl mümkün ?

 

Kişisel öğrenme sürecinin çok önemli bir rol oynadığı bu çığır açan eğitim yönteminde 4 madde çok önemli bir yere sahiptir: Yaratıcılık, Yardımlaşma ve işbirliği, İletişim, ve Eleştirel Düşünme.

eduScrum tam olarak bu 4 madde etrafında şekilleniyor.

SCRUM

Scrum insanların eğlenceli bir bicimde beraber çalışmalarını hedefleyen bir metoddur. Scrum’ ın çok önemli sonuclar ortaya koyduğu gözlemlenmiştir. Scrum öncelikle IT projelerini için geliştirilmiş, kompleks ve kontrolü güç olan IT projelerinin yapılması icin bir çözüm olarak görülmüştür. IT dünyasında Scrum kullanımı hızlı bir şekilde artmış ve büyük şirketler günden güne Scrum metodunu uygulamaya başlamıştır. IT haricinde diğer alanlarında Scrum ile çalışmaya başlandığı gözlemlenmiştir. Bütün bu sektörlerde, büyük kazanımlar olduğu görülmüştür.

eduScrum Süreci

eduScrum, Scrum metodolojisinin güçlü etkinliklerini, rollerine ve araçlarını kullanır. Scrum tahtası ile genel bir özet ve yapı ortaya koyularak öğrencilerin grup calışmasını daha şeffaf bir sekilde yapmalarına olanak sağlar. Her ders ‘daily scrum’ ile baslar. Her ders başında yapılan bu toplantılar öğrencilerin odaklanmalarına, iletişimlerini kuvvetlendirmelerine ve onların bir çalışma moduna girmelerine  yardım eder. Yapılacak işler, yarım kalan işler, yapılıyor’lar ve yapıldı’lar olarak gruplanır. Projenin tamamlanması hedeflenir. “Retrospective” toplantıları ile öğrencilerin sürekli gelişimine katkı sağlar. Bu yönleriyle eduScrum yaraticılığı destekleyen ve öz değerlendirme becerilerini geliştiren bir modeldir.